Czy istnieje coś takiego, jak wykluczenie estetyczne?

Zrzut ekranu w telefonie, na którym widać zdjęcia ławeczek do wanny w przeglądarce Google.

Czy istnieje coś takiego, jak wykluczenie estetyczne? Lubisz ładne, designerskie wykończenie domu? A może wolisz rozwiązania proste i użyteczne? Co Ty na to, żeby wszystko, co jest odpowiednie do Twoich potrzeb i niezbędne do odpowiedniego funcjonowania wyglądało, jak wyposażenie szpitala? Ja się na to nie godzę.

Strasznie denerwuje mnie, że wiele rzeczy robionych z myślą o osobach z niepełnosprawnością, jest brzydkich. Mam tu głównie na myśli wyposażenie mieszkań. 

Zrzut ekranu w telefonie, na którym widać zdjęcia ławeczek do wanny w przeglądarce Google.

Lubię drewno, połącznie użyteczności z naturą, nie lubię plastikowych rzeczy. Ostatnio zaczęłam szukać np. ławeczki do wanny. Ze względu na postępującą niepełnosprawność, potrzebuję ławeczki z oparciem i wszystkie, jakie znalazłam wyglądają jak szpitalne. Są białe, plastikowe i po prostu brzydkie. Pozostają mi dwie opcje: pogodzę się z tym, że będzie to źle wyglądało lub zrobię sobie własną, ale ze względów bezpieczeństwa wolałabym tego uniknąć. Już miałam wizję, że łamie się oparcie, ja przewracam się do tyłu, uderzam głową w kaloryfer, tracę przytomność i topię się lub przynajmniej zalewam łazienkę, bo woda ze słuchawki prysznicwej wylatuje za wannę, więc czeka mnie długie i męczące sprzątanie. 

Wiele osób wie, jak wyglądają typowe toalety dla osób z niepełnosprawnością ruchową w centrach handlowych, restauracjach, na dworcach, lotniskach itd. Bywa różnie, ale jednak w większości przypadków, tak samo, jak w szpitalu. Byłam kiedyś na konferencji, gdzie różne firmy prezentowały swoje rozwiązania do mieszkań lub hoteli. Przez naciśnięcie jednego, czy kilku guzików łazienka z niedostosowanej zmieniała się w dostępną dla osób z niepełnosprawnością. A to wszystko ładne, eleganckie i ze smakiem! Niestety to było tyle lat temu, że zupełnie nie mogę sobie przypomnieć nazwy żadnej z firm. 

Jakiś czas temu przeprowadziłam rozmowę z osobą, która chciała w toalecie w knajpie dorobić poręcze. Było wystarczająco dużo miejsca, wszystkie parametry mogłyby być spełnione, ale brakowało udogodnień. Padło pytanie, czy występują poręcze czarne lub w innych kolorach niż biały, kremowy lub srebrny. Szukałam, szukałam i nic. 

Dlaczego rzeczy dla osób z niepełnosprawnością nie mogą być użyteczne, odpowiednie do potrzeb i możliwości i jednocześnie ładne i estetyczne? Czy można powiedzieć, że osoby z niepełnosprawnościami muszą być wykluczone estetycznie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.