Przejdź do treści

JEDNA KOPERTA = JEDEN SAMOCHÓD

Kampania społeczna JEDNA KOPERTA = JEDEN SAMOCHÓD ma zwrócić uwagę na potrzebę prawidłowego parkowania na miejscach parkingowych dla osób z niepełnosprawnością.

Temat parkowania na miejscach parkingowych dla osób z niepełnosprawnościami przewija się od lat: w mediach, w różnych kampania społecznych, w codziennym życiu. Zazwyczaj przypomina się o nieparkowaniu bez uprawnień, o mandatach. Fundacja Kulawa Warszawa wraz z partnerami kampanii chce zwrócić uwagę głównie na prawidłowy sposób parkowania.

Partnerami kampanii są:
Miasto Stołeczne Warszawa, Straż Miejska m. st. Warszawy, Zarząd Dróg Miejskich m.st Warszawy, Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie, Fundacja Neuropozytywni, GTM Mobil, ASDON Adaptacje Samochodów Dla Osób Niepełnosprawnych oraz Szkoła Nauki Jazdy KOSMOS.

Dostajemy wiele wiadomości od naszych czytelników i czytelniczek w tej sprawie. Najczęściej piszą osoby poruszające się na wózkach lub o kulach, które zaparkowały na tak zwanych kopertach, czyli miejscach parkingowych przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami. Mają uprawnienia, czyli kartę parkingową, stanęły prawidłowo, ale kiedy chcą wsiąść do samochodu, okazuje się to niemożliwe, ponieważ inny kierowca zastawił wejście. Poruszam się na wózku i jestem kierowcą samochodu, więc sama z własnego doświadczenia znam ten temat bardzo dobrze. Kampania ma uświadomić innym kierowcom, że osoba poruszająca się na wózku lub o kulach też może prowadzić samochód i najczęściej potrzebuje więcej miejsca, żeby wysiąść z samochodu, a potem do niego wsiąść. Oczywiście też zwracamy uwagę na temat parkowania bez uprawnień, ale w tym przypadku chodzi o użytkowników kart parkingowych dla osób z niepełnosprawnościami – mówi prezeska Fundacji Kulawa Warszawa, Izabela Sopalska-Rybak.

Powstało „5 zasad prawidłowego parkowania”, które mamy nadzieje uświadomi kierowcom podstawowe kwestie dotyczące parkowania, a także dlaczego miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnością muszą być szersze. Hasłem kampanii jest JEDNA KOPERTA = JEDEN SAMOCHÓD, ponieważ bardzo często spotykamy się z sytuacją, że na jednym miejscu parkingowych dla osoby z niepełnosprawnością jest zaparkowane więcej samochodów.

5 zasad prawidłowego parkowania

  1. Parkuj tylko w miejscach, gdzie jest to dozwolone.
  2. Parkuj zgodnie z tym, jak zostały wyznaczone miejsca parkingowe*
  3. Nie parkuj na kopertach bez uprawnień**
  4. Nie używaj nieswoich uprawnień**
  5. JEDNA KOPERTA JEDEN SAMOCHÓD

*Jeżeli miejsce parkingowe jest wyznaczone wzdłuż ulicy, należy parkować wzdłuż ulicy. Parkując w inny sposób zastawić np. chodnik i utrudnić poruszanie się pieszym.
**Karta parkingowa osoby z niepełnosprawnością jest wydawana zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r.- Prawo o ruchu drogowym. Za parkowanie na miejscach parkingowych dla osób z niepełnosprawnością grozi mandat w wysokości 500 zł, a używając nieswoich uprawnień 800 zł.
***Pamiętaj, że miejsce parkingowe dla osoby z niepełnosprawnością (tzw. koperty) są szersze od zwykłych miejsc, bo często, żeby osoba z niepełnosprawnością mogła wsiąść lub wysiąść z auta, musi szeroko otworzyć drzwi. Parkowanie jest dozwolone tylko zgodnie z ilością wyznaczonych miejsc, NIGDY WIĘCEJ!

Widzisz, że ktoś nie stosuje się do przepisów i zasad, zwracaj uwagę. Widząc samochód bez karty parkingowej za przednią szybą zaparkowany na miejscu dla osoby z niepełnosprawnością, informuj STRAŻ MIEJSKĄ – 986.

Zaczynamy kampanię w Warszawie i zapraszamy organizacje pozarządowe z innych miast do przyłączenia się!

Zapraszamy do kontaktu: fundacja@kulawawarszawa.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *