7 rzeczy, o których należy pamiętać tworząc dostępne wydarzenie

Na drugim planie ludzik Lego z przerażoną miną, na wózku, a na pierwszym napis na trzech białych paskach "7 rzeczy, o których warto pamiętać tworząc dostępne wydarzenia"

Można by wymieniać wiele rzeczy, o których należy pamiętać tworząc dostępne wydarzenia, ale postanowiłam wymienić 7, które mogą zapewnić minimum dostępności, kiedy wśród odbiorców i odbiorczyń mogą pojawić się osoby z niepełnosprawnościami. 

Są wydawane publikacje, stardardy dostępności wydarzeń, wszystko to jest ważne i warte polecenia. Postanowiłam wymienić 7 rzeczy, bardzo w skrócie, bez długich opisów mogą sprawić, że wydarzenie będzie dostępne także dla osób z niepełnosprawnościami. Oczywiście, gdybym chciała opisać każdy element, stworzyć doskonałą czeklistę, to zajęłoby to zapewne co najmniej kilka stron. Wymieniam 7 rzeczy, bo tyle moim zdaniem wystarczy, żeby zapewnić minimum dostępności.

Na drugim planie ludzik Lego z przerażoną miną, na wózku, a na pierwszym napis na trzech białych paskach "7 rzeczy, o których warto pamiętać tworząc dostępne wydarzenia"

Zawsze zachęcam do robienia zdecydowanie więcej niż minimum, dlatego polecam zainteresowanym zapoznanie się z wcześniej wydanymi publikacjami przez różne organizacje i instytucje. 

To o czym trzeba pamiętać tworząc wydarzenia?

  1. Należy zapewnić wejście bez progów i schodów i oczywiście możliwość bezpiecznego i swobodnego poruszania się po przestrzeni, gdzie ma się odbyć wydarzenie,
  2. Należy zapewnić dostosowaną dla osób z niepełnosprawnością ruchu toaletę,
  3. Należy zapewnić tłumacza Polskiego Języka Migowego,
  4. Należy upewnić się, czy może być potrzebna audiodeskrypcja, a jeżeli tak, to ją  zapewnić,
  5. Należy upewnić się, że droga dostania się na miejsce wydarzenia jest dostępna  (nie tylko samo wejście, ale także od przystanków komunikacji miejskiej i najbliższego parkingu),
  6. Należy zapewnić pętlę indukcyjną,
  7. Należy zapewnić dostęp do informacji na temat wydarzenia (w tym także opis dostępności!).

Oczywiście można o niektórych punktach dyskutować, jak np. punkt 4. Specjalnie napisałam, że należy się upewnić, czy audiodeskrypcja może być potrzebna, ponieważ np. w czasie konferencji, kiedy nie ma wyświetlanych prezentacji lub filmów, jest tylko rozmowa, audiodeskrypcja może nie być potrzebna. Pewnie znalazły by się także osoby, które dopisałyby zapewnienie napisów symultanicznych i może jeszcze kilka innych rzeczy. 

Informacja, o której napisałam w ostatnim punkcie, jest tak naprawdę najważniejszym elementem, bo nawet jeżeli z jakiegoś powodu organizator nie jest w stanie zapewnić, któregoś z wyżej wymienionych punktów lub wręcz przeciwnie – zapewnia wszystkie + 5 innych, to wszystkie te informacje powinny się znaleźć w opisie wydarzenia, np. na stronie internetowej. Warto jest opisywać zgodnie z rzeczywistością, a wtedy każdy będzie mógł zdecydować, czy chce tam pójść i czy sampodzielnie sobie poradzi. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.